- UniMachines
- ›
- Plasma och gas skärmaskiner
- ›
- 2D plasma fräsar
- ›
- 2D plasma fräsar ESAB
- ›
- 2D plasma fräsar ESAB SUPRAREX SXE - P 3000
2D plasma cutter ESAB SUPRAREX SXE - P 3000
Allmänna uppgifter | |
|---|---|
| Plats | Tyskland |
| region | Nordrhein-Westfalen |
| År | 2005 |
| Garanti | Utan garanti |
Specifikation | |
|---|---|
| Längd på arbetsbordet | 3000 mm |
| Bredd på arbetsbordet | 1500 mm |
| Maximal utström | 160 A |
| Antal huvuden med plasmabrännare | 1 st |
| Antal huvuden med gasbrännare | 1 st |
| Maximal tjocklek på snittet plåt (Normal Steel) | 50 mm |
| Maximal tjocklek på den skurna plåten (rostfritt stål) | 35 mm |
| Maximal tjocklek på den skurna plåten (aluminium) | 35 mm |
| Totalt effektbehov | 33 kW |
| Maskinhöjd | 1050 mm |
| Maskinlängd | 960 mm |
| Maskinbredd | 540 mm |
| Maskinvikt | 0.196 t |
Utrustning | |
|---|---|
| CNC-styrning | |











































