- UniMachines
- ›
- CNC-svarv och svarvar
- ›
- CNC automatiska svarvar
- ›
- CNC automatiska svarvar INDEX
- ›
- CNC automatiska svarvar INDEX GE 42
CNC automatisk svarv INDEX GE 42
Allmänna uppgifter | |
|---|---|
| Plats | Tyskland |
| region | Bayern |
| År | 1980 |
| Garanti | Utan garanti |
| Tekniskt skick | Mycket bra |
Specifikation | |
|---|---|
| Maximal vridlängd (Z-axeln) | 360 mm |
| Maximala styrdiameter | 300 mm |
| Antal spindlar | 1 st |
| Maximal matningshastigheten i X-axelns | 7 m/min |
| Maximal matningshastigheten i Z-axelns | 7 m/min |
| Maximal effekt av huvudspindeln | 15 kW |
| Diameter för spindelbormingen | 42 mm |
| Minsta rotationshastighet på huvudspindeln | 31.5 1/min |
| Maximal rotationshastighet på huvudspindeln | 6000 1/min |
| Totalt antal verktyg i tornet | 14 st |
| Totalt effektbehov | 35 kW |
Utrustning | |
|---|---|
| SIEMENS SINUMERIK 840 T | |
| Bar feeder | |
| Chip transportör | |














































