- UniMachines
- ›
- CNC-svarv och svarvar
- ›
- CNC automatiska svarvar
- ›
- CNC automatiska svarvar STAR
- ›
- CNC automatiska svarvar STAR SB-20R type G
CNC automatisk svarv STAR SB-20R type G
Allmänna uppgifter | |
|---|---|
| Plats | Polen |
| region | Dolnośląskie |
| År | 2014 |
| Garanti | Utan garanti |
| Tekniskt skick | Mycket bra |
| Betalning | Före mottagandet |
| Transport | Köparen organiserar transporten på egen bekostnad |
Specifikation | |
|---|---|
| Maximala styrdiameter | 20 mm |
| Antal spindlar | 2 st |
| Maximal matningshastigheten i X-axelns | 35 m/min |
| Maximal matningshastigheten i Z-axelns | 35 m/min |
| Maximal effekt av huvudspindeln | 3.7 kW |
| Maximal rotationshastighet på huvudspindeln | 10000 1/min |
| Antal drivna verktyg i tornet | 3 st |
| Antal CNC-styrda axlar | 7 st |
| Subspindel effekt | 1.1 kW |
| Maximal subspindel hastighet | 9000 1/min |
| Maximal rotationshastighet på det drivna verktyget | 8000 1/min |
| Längd på svarven | 2070 mm |
| Bredd för svarven | 1177 mm |
| Höjd av svarv | 1760 mm |
| Vikt av svarven | 1.8 t |
Utrustning | |
|---|---|
| FANUC Series 0i-TD | |
| RS-anslutning | |
| Bar feeder | |
| Subspindel | |
| C-axelindex | |
| Drivna verktyg | |
| Spännhylsa | |
| Teknisk dokumentation | |





























































