- UniMachines
- ›
- CNC-fräsmaskiner och fleroperationsmaskiner
- ›
- CNC-fräsmaskiner
- ›
- CNC-fräsmaskiner ALCOR
- ›
- CNC-fräsmaskiner ALCOR 220 CNC
CNC-fräsmaskin ALCOR 220 CNC
Allmänna uppgifter | |
|---|---|
| Plats | Italien |
| region | Brescia |
| År | 1989 |
| Garanti | Utan garanti |
Specifikation | |
|---|---|
| Längd på arbetsbordet | 1000 mm |
| Bredd på arbetsbordet | 450 mm |
| Effekt av spindeldriv | 9 kW |
| Antal synkrona axlar | 2 st |
| Maximal rotationshastighet på den vertikala spindeln | 3750 1/min |
| Reselängd X-axeln (mekanisk matning) | 730 mm |
| Rese längd Y-axeln (mekanisk matning) | 450 mm |
| Reselängd Z-axeln (mekanisk matning) | 525 mm |
| Maximal matningshastigheten i X-axelns | 10000 mm/s |
| Maximal matningshastighet i Y-axeln | 10000 mm/s |
| Maximal matningshastigheten i Z-axelns | 10000 mm/s |
| Antal T-spår i bordet | 5 st |
| Maskinvikt | 3.5 t |
Utrustning | |
|---|---|
| SELCA 1100 S | |
| Elektronisk hjulet för manuell drift | |









































