- UniMachines
- ›
- CNC-fräsmaskiner och fleroperationsmaskiner
- ›
- CNC-fräsmaskiner
- ›
- CNC-fräsmaskiner TOS
- ›
- CNC-fräsmaskiner TOS KURIM FGSQ 63
CNC-fräsmaskin TOS KURIM FGSQ 63
Allmänna uppgifter | |
|---|---|
| Plats | Tyskland |
| region | Bayern |
| År | 1998 |
| Garanti | Utan garanti |
Specifikation | |
|---|---|
| Längd på arbetsbordet | 1600 mm |
| Bredd på arbetsbordet | 630 mm |
| Antal CNC-styrda axlar | 5 st |
| Minsta rotationshastighet på den vertikala spindeln | 14 1/min |
| Maximal rotationshastighet på den vertikala spindeln | 3500 1/min |
| Reselängd X-axeln (mekanisk matning) | 1250 mm |
| Rese längd Y-axeln (mekanisk matning) | 850 mm |
| Reselängd Z-axeln (mekanisk matning) | 600 mm |
| Totalt effektbehov | 40 kW |
| Maskinhöjd | 2410 mm |
| Maskinlängd | 4400 mm |
| Maskinbredd | 3615 mm |
| Maskinvikt | 7.1 t |
Utrustning | |
|---|---|
| HEIDENHAIN 430 | |









































