- UniMachines
- ›
- CNC-fräsmaskiner och fleroperationsmaskiner
- ›
- CNC horisontella fleroperationsmaskiner
- ›
- CNC horisontella fleroperationsmaskiner OKUMA
- ›
- CNC horisontella fleroperationsmaskiner OKUMA MU-10000H
CNC horisontell fleroperationsmaskin OKUMA MU-10000H
Allmänna uppgifter | |
|---|---|
| Plats | Frankrike |
| År | 2015 |
| Garanti | Utan garanti |
| Tekniskt skick | Mycket bra |
| Loading | Köparen organiserar lastningen på egen bekostnad |
| Betalning | Före mottagandet |
| Transport | Köparen organiserar transporten på egen bekostnad |
| Status | Ett test kan utföras |
Specifikation | |
|---|---|
| Längd på arbetsbordet | 1000 mm |
| Bredd på arbetsbordet | 1000 mm |
| Effekt av spindeldriv | 40 kW |
| Antal CNC-styrda axlar | 5 st |
| Antal synkrona axlar | 5 st |
| Antal verktyg i magasinet | 129 st |
| Maximal rotationshastighet på spindeln | 4500 1/min |
| Reselängd X-axeln (mekanisk matning) | 1550 mm |
| Rese längd Y-axeln (mekanisk matning) | 1600 mm |
| Reselängd Z-axeln (mekanisk matning) | 1650 mm |
| Maximal matningshastigheten i X-axelns | 42000 mm/s |
| Maximal matningshastighet i Y-axeln | 42000 mm/s |
| Maximal matningshastigheten i Z-axelns | 42000 mm/s |
Utrustning | |
|---|---|
| OKUMA OSP-P300M-H | |
| RS-anslutning | |
| USB-anslutning | |
| Ethernet (LAN) | |
| Elektronisk hjulet för manuell drift | |
| Inverter styr varvtal | |
| Smidig justering av spindelvarvtal | |
| Palettväxlare | |
| Tilt arbetsbord | |
| Roterande arbetsbord | |
| CNC roterande bord - indexe axel | |
| CNC roterande bord - synkron axel | |
| CNC-rundbordet - synkrona axel | |
| CNC-rundbordet - indexe axel | |
| Centralsmörjning | |
| Flytande kylsystem | |
| Ljus | |
| Teknisk dokumentation | |
| CE-deklaration | |
















































