- UniMachines
- ›
- CNC-svarv och svarvar
- ›
- CNC-svarvar
- ›
- CNC-svarvar BOEHRINGER
- ›
- CNC-svarvar BOEHRINGER VDF 25 M
CNC-svarv BOEHRINGER VDF 25 M
Allmänna uppgifter | |
|---|---|
| Plats | Tyskland |
| region | Baden-Württemberg |
| År | 1991 |
| Garanti | Utan garanti |
Specifikation | |
|---|---|
| Maximal vridlängd (Z-axeln) | 750 mm |
| Turning diameter över bädd (max) | 600 mm |
| Vänddiameter över tvärslid (max) | 480 mm |
| Maximal effekt av huvudspindeln | 40 kW |
| Maximal rotationshastighet på huvudspindeln | 4000 1/min |
| Totalt antal verktyg i tornet | 20 st |
| Längd på svarven | 6640 mm |
| Bredd för svarven | 3090 mm |
| Höjd av svarv | 2520 mm |
| Vikt av svarven | 14 t |
Utrustning | |
|---|---|
| SIEMENS 880 T | |
| Chip transportör | |
| Flytande kylsystem | |














































