- UniMachines
- ›
- CNC-svarv och svarvar
- ›
- CNC-svarvar
- ›
- CNC-svarvar CINCINNATI
- ›
- CNC-svarvar CINCINNATI FRD
CNC-svarv CINCINNATI FRD
Allmänna uppgifter | |
|---|---|
| Plats | United States |
| region | Pennsylvania |
| År | 1998 |
| Garanti | Utan garanti |
Specifikation | |
|---|---|
| Maximal vridlängd (Z-axeln) | 439.4 mm |
| Turning diameter över bädd (max) | 398.8 mm |
| Vänddiameter över tvärslid (max) | 238.8 mm |
| Maximal matningshastigheten i X-axelns | 16 m/min |
| Maximal matningshastigheten i Z-axelns | 24 m/min |
| Maximal effekt av huvudspindeln | 7.5 kW |
| Maximal rotationshastighet på huvudspindeln | 5500 1/min |
| Totalt antal verktyg i tornet | 12 st |
| Totalt effektbehov | 25 kW |
| Längd på svarven | 2413 mm |
| Bredd för svarven | 1727.2 mm |
| Höjd av svarv | 1600.2 mm |
| Vikt av svarven | 9071.9 t |
Utrustning | |
|---|---|
| CINCINNATI A 2100 E | |
| RS-anslutning | |
| Bar feeder | |
| Flytande kylsystem | |
















































