Allmänna uppgifter | |
|---|---|
| Plats | United States |
| region | Illinois |
| År | 1995 |
| Garanti | Utan garanti |
Specifikation | |
|---|---|
| Maximal vridlängd (Z-axeln) | 508 mm |
| Turning diameter över bädd (max) | 508 mm |
| Vänddiameter över tvärslid (max) | 241.3 mm |
| Maximal åklängd i X-axeln | 218.4 mm |
| Maximal effekt av huvudspindeln | 11.2 kW |
| Diameter för spindelbormingen | 76.2 mm |
| Maximal rotationshastighet på huvudspindeln | 3750 1/min |
| Totalt antal verktyg i tornet | 12 st |
| Vikt av svarven | 4.1 t |
Utrustning | |
|---|---|
| HAAS CNC CONTROL | |
| Chip transportör | |
| Hydraulisk chuck | |
| Flytande kylsystem | |












































