- UniMachines
- ›
- CNC-svarv och svarvar
- ›
- CNC-svarvar
- ›
- CNC-svarvar MONFORTS
- ›
- CNC-svarvar MONFORTS KNC 5 / 1500
CNC-svarv MONFORTS KNC 5 / 1500
Allmänna uppgifter | |
|---|---|
| Plats | Tyskland |
| År | 1997 |
| Garanti | Utan garanti |
| Tekniskt skick | Mycket bra |
| Loading | Köparen organiserar lastningen på egen bekostnad |
| Betalning | Före mottagandet |
| Transport | Köparen organiserar transporten på egen bekostnad |
| Status | Ett test kan utföras |
| Inventarienummer | 151120 |
Specifikation | |
|---|---|
| Maximal vridlängd (Z-axeln) | 1500 mm |
| Turning diameter över bädd (max) | 555 mm |
| Diameter för spindelbormingen | 68 mm |
| Minsta rotationshastighet på huvudspindeln | 2 1/min |
| Maximal rotationshastighet på huvudspindeln | 2800 1/min |
| Längd på svarven | 3400 mm |
| Bredd för svarven | 1600 mm |
| Höjd av svarv | 1800 mm |
| Vikt av svarven | 4 t |
Utrustning | |
|---|---|
| Siemens Siemens Sinumerik | |
| CNC-teknik cykler | |









































