- UniMachines
- ›
- CNC-svarv och svarvar
- ›
- CNC-svarvar
- ›
- CNC-svarvar MORI SEIKI
- ›
- CNC-svarvar MORI SEIKI RL-253
CNC-svarv MORI SEIKI RL-253
Allmänna uppgifter | |
|---|---|
| Plats | United States |
| region | Michigan |
| År | 1998 |
| Garanti | Utan garanti |
Specifikation | |
|---|---|
| Maximal vridlängd (Z-axeln) | 177.8 mm |
| Turning diameter över bädd (max) | 393.7 mm |
| Maximal åklängd i X-axeln | 190.5 mm |
| Antal spindlar | 2 st |
| Maximal effekt av huvudspindeln | 14.9 kW |
| Diameter för spindelbormingen | 85.9 mm |
| Maximal rotationshastighet på huvudspindeln | 3500 1/min |
| Antal verktygs torn | 2 st |
| Totalt antal verktyg i tornet | 12 st |
Utrustning | |
|---|---|
| MORI SEIKI MSG 803 | |
| Chip transportör | |
| Flytande kylsystem | |












































