- UniMachines
- ›
- CNC-svarv och svarvar
- ›
- CNC-svarvar
- ›
- CNC-svarvar OMAP
- ›
- CNC-svarvar OMAP ALPINE 250-2000 FMS CNC
CNC-svarv OMAP ALPINE 250-2000 FMS CNC
Allmänna uppgifter | |
|---|---|
| Plats | Italien |
| region | Brescia |
| År | 1990 |
| Garanti | Utan garanti |
Specifikation | |
|---|---|
| Maximal vridlängd (Z-axeln) | 2000 mm |
| Turning diameter över bädd (max) | 500 mm |
| Vänddiameter över tvärslid (max) | 300 mm |
| Maximal åklängd i X-axeln | 250 mm |
| Maximal effekt av huvudspindeln | 8 kW |
| Minsta rotationshastighet på huvudspindeln | 160 1/min |
| Maximal rotationshastighet på huvudspindeln | 2800 1/min |
| Dubbdocka quill diameter | 60 mm |
| Maximal resor längd dubbdocka fjäderpenna | 180 mm |
| Längd på svarven | 3600 mm |
| Bredd för svarven | 1500 mm |
| Höjd av svarv | 1900 mm |
| Vikt av svarven | 2.5 t |
Utrustning | |
|---|---|
| FAGOR 800 T | |













































