- UniMachines
- ›
- CNC-fräsmaskiner och fleroperationsmaskiner
- ›
- CNC vertikala fleroperationsmaskiner
- ›
- CNC vertikala fleroperationsmaskiner EMCO
- ›
- CNC vertikala fleroperationsmaskiner EMCO E 900
CNC vertikal fleroperationsmaskin EMCO E 900
Allmänna uppgifter | |
|---|---|
| Plats | Tyskland |
| region | Baden-Württemberg |
| År | 2015 |
| Garanti | Utan garanti |
Specifikation | |
|---|---|
| Längd på arbetsbordet | 1000 mm |
| Bredd på arbetsbordet | 520 mm |
| Effekt av spindeldriv | 13 kW |
| Antal verktyg i magasinet | 20 st |
| Maximal rotationshastighet på den vertikala spindeln | 12000 1/min |
| Reselängd X-axeln (mekanisk matning) | 900 mm |
| Rese längd Y-axeln (mekanisk matning) | 500 mm |
| Reselängd Z-axeln (mekanisk matning) | 500 mm |
| Maximal matningshastigheten i X-axelns | 400 mm/s |
| Maximal matningshastighet i Y-axeln | 400 mm/s |
| Maximal matningshastigheten i Z-axelns | 400 mm/s |
Utrustning | |
|---|---|
| SIEMENS SINUMERIK 828 D | |
| Flytande kylsystem | |









































