- UniMachines
- ›
- CNC-fräsmaskiner och fleroperationsmaskiner
- ›
- CNC vertikala fleroperationsmaskiner
- ›
- CNC vertikala fleroperationsmaskiner MIKRON
- ›
- CNC vertikala fleroperationsmaskiner MIKRON VC 2000 D
CNC vertikal fleroperationsmaskin MIKRON VC 2000 D
| Kategori | CNC-fräsmaskiner och fleroperationsmaskiner MIKRON › |
| Tillverkare | MIKRON › |
arkiverade ANNONS
Allmänna uppgifter | |
|---|---|
| Plats | Tyskland |
| region | Hessen |
| År | 1990 |
| Garanti | Utan garanti |
Specifikation | |
|---|---|
| Längd på arbetsbordet | 2400 mm |
| Bredd på arbetsbordet | 400 mm |
| Effekt av spindeldriv | 10 kW |
| Antal verktyg i magasinet | 24 st |
| Minsta rotationshastighet på den vertikala spindeln | 50 1/min |
| Maximal rotationshastighet på den vertikala spindeln | 5000 1/min |
| Reselängd X-axeln (mekanisk matning) | 2000 mm |
| Rese längd Y-axeln (mekanisk matning) | 400 mm |
| Reselängd Z-axeln (mekanisk matning) | 400 mm |
| Maximal matningshastigheten i X-axelns | 166.7 mm/s |
| Maskinhöjd | 2000 mm |
| Maskinlängd | 4000 mm |
| Maskinbredd | 2500 mm |
| Maskinvikt | 6 t |
Utrustning | |
|---|---|
| Heidenhain TNC 355 | |











































