- UniMachines
- ›
- CNC-fräsmaskiner och fleroperationsmaskiner
- ›
- CNC vertikala fleroperationsmaskiner
- ›
- CNC vertikala fleroperationsmaskiner OKK
- ›
- CNC vertikala fleroperationsmaskiner OKK MCV-550
CNC vertikal fleroperationsmaskin OKK MCV-550
Allmänna uppgifter | |
|---|---|
| Plats | United States |
| region | Wisconsin |
| År | 1992 |
| Garanti | Utan garanti |
Specifikation | |
|---|---|
| Längd på arbetsbordet | 1295.4 mm |
| Bredd på arbetsbordet | 558.8 mm |
| Maximal bordet belastning (jämnt fördelad) | 1496.9 kg |
| Effekt av spindeldriv | 14.9 kW |
| Antal verktyg i magasinet | 30 st |
| Minsta rotationshastighet på den vertikala spindeln | 25 1/min |
| Maximal rotationshastighet på den vertikala spindeln | 4000 1/min |
| Reselängd X-axeln (mekanisk matning) | 1050 mm |
| Rese längd Y-axeln (mekanisk matning) | 549.9 mm |
| Reselängd Z-axeln (mekanisk matning) | 560.1 mm |
| Totalt effektbehov | 44 kW |
| Maskinlängd | 2286 mm |
| Maskinbredd | 3048 mm |
| Maskinvikt | 10 t |
Utrustning | |
|---|---|
| MELDAS 500 M | |
| Flytande kylsystem | |

















































