- UniMachines
- ›
- CNC-fräsmaskiner och fleroperationsmaskiner
- ›
- CNC vertikala fleroperationsmaskiner
- ›
- CNC vertikala fleroperationsmaskiner STAMA
- ›
- CNC vertikala fleroperationsmaskiner STAMA MC-331 TWIN
CNC vertikal fleroperationsmaskin STAMA MC-331 TWIN
Allmänna uppgifter | |
|---|---|
| Plats | Italien |
| År | 1999 |
| Garanti | Utan garanti |
Specifikation | |
|---|---|
| Längd på arbetsbordet | 850 mm |
| Bredd på arbetsbordet | 415 mm |
| Maximal bordet belastning (jämnt fördelad) | 400 kg |
| Effekt av spindeldriv | 100 kW |
| Antal verktyg i magasinet | 42 st |
| Maximal rotationshastighet på den vertikala spindeln | 10500 1/min |
| Minsta avstånd av spindeln från bordet | 200 mm |
| Maximalt avstånd av spindeln från bordet | 550 mm |
| Reselängd X-axeln (mekanisk matning) | 800 mm |
| Rese längd Y-axeln (mekanisk matning) | 400 mm |
| Reselängd Z-axeln (mekanisk matning) | 350 mm |
| Maskinvikt | 7.5 t |
Utrustning | |
|---|---|
| FANUC 18 iM | |









































