- UniMachines
- ›
- CNC-svarv och svarvar
- ›
- CNC vertikala svarvar
- ›
- CNC vertikala svarvar EMAG
- ›
- CNC vertikala svarvar EMAG VSC 250 DD
CNC vertikal svarv EMAG VSC 250 DD
Allmänna uppgifter | |
|---|---|
| Plats | Tyskland |
| År | 2006 |
| Garanti | Utan garanti |
| Tekniskt skick | Mycket bra |
Specifikation | |
|---|---|
| Maximal vridlängd (Z-axeln) | 200 mm |
| Maximala styrdiameter | 200 mm |
| Maximal åklängd i X-axeln | 800 mm |
| Maximal matningshastigheten i X-axelns | 45 m/min |
| Maximal matningshastigheten i Z-axelns | 30 m/min |
| Maximal rotationshastighet på huvudspindeln | 6000 1/min |
| Antal verktygs torn | 12 st |
| Totalt effektbehov | 39 kW |
| Längd på svarven | 3900 mm |
| Bredd för svarven | 2000 mm |
| Höjd av svarv | 2950 mm |
| Vikt av svarven | 9.5 t |
Utrustning | |
|---|---|
| SIEMENS 840D | |
















































