- UniMachines
- ›
- CNC-svarv och svarvar
- ›
- CNC vertikala svarvar
- ›
- CNC vertikala svarvar HESSAPP
- ›
- CNC vertikala svarvar HESSAPP DVT 250 L
CNC vertikal svarv HESSAPP DVT 250 L
Allmänna uppgifter | |
|---|---|
| Plats | Tyskland |
| region | Hessen |
| År | 1999 |
| Garanti | Utan garanti |
Specifikation | |
|---|---|
| Maximal vridlängd (Z-axeln) | 240 mm |
| Maximala styrdiameter | 250 mm |
| Maximal matningshastigheten i X-axelns | 6 m/min |
| Maximal matningshastigheten i Z-axelns | 3 m/min |
| Maximal effekt av huvudspindeln | 48 kW |
| Maximal rotationshastighet på huvudspindeln | 6000 1/min |
| Totalt effektbehov | 70 kW |
| Längd på svarven | 7000 mm |
| Bredd för svarven | 4100 mm |
| Höjd av svarv | 3300 mm |
| Vikt av svarven | 12.5 t |
Utrustning | |
|---|---|
| SIEMENS SINUMERIK 840 D | |













































