- UniMachines
- ›
- Slipmaskiner
- ›
- Cylindriska slipmaskiner
- ›
- Cylindriska slipmaskiner WMW VEB Schlifmaschinenwerk
- ›
- Cylindriska slipmaskiner WMW VEB Schlifmaschinenwerk SA5U - 1000
Cylindrisk slipmaskin WMW VEB Schlifmaschinenwerk SA5U - 1000
| Nettopris | 16867 SEK |
| Företagsnamn |
Alm Trade Sro
Andreas Pentbas |
| adress | str. Spitalska 53 |
| stad | Bratislava 1 |
| postnummer | 81101 |
| region | Bratislavský kraj |
| land | Slovakien |
| telefon |
+421 940211917
+49 17627201813 |
| Kategori | Slipmaskiner WMW VEB Schlifmaschinenwerk › |
| Tillverkare | WMW VEB Schlifmaschinenwerk › |
Allmänna uppgifter | |
|---|---|
| Plats | Slovakien |
| region | Bratislavský kraj |
| År | 1984 |
| Garanti | Utan garanti |
| Tekniskt skick | Bra |
| Loading | Säljaren organiserar lastningen - ingår i priset på maskinen |
| Betalning | Före mottagandet |
| Transport | Säljaren organiserar transporten mot en extra avgift |
| Status | Machine unplugged |
| Inventarienummer | 280325 |
Specifikation | |
|---|---|
| Maxlängden på slipning (axel) | 1000 mm |
| Maximal diameter malnings (axel) | 275 mm |
| Center höjd | 140 mm |
| Effekt av slipskivan spindel drive | 7.5 kW |
| Maximal rotationshastighet sliphjulspindeln | 1860 1/min |
| Maximalt varvtal arbetsstycket spindeln | 710 1/min |
| Diameter av en ny slipskiva | 560 mm |
| Maximal diameter av en slipskiva | 500 mm |
| Diameter hål i slipskivan | 207 mm |
| Totalt effektbehov | 12 kW |
| Maximal längd på skaftet mellan centra | 1050 mm |
| Maskinhöjd | 1700 mm |
| Maskinlängd | 4320 mm |
| Maskinbredd | 3150 mm |
| Maskinvikt | 5.2 t |
Utrustning | |
|---|---|
| Smidig justerbarhet av arbetsstycket spindelrotation | |
| Snabb inmatning av slipskivan | |
| Anordning för rätlinjig truing av slipskivan | |
| Flytande kylsystem | |
| Coolant filtersystem (papper) | |
| Teknisk dokumentation | |














































