- UniMachines
- ›
- CNC-svarv och svarvar
- ›
- CNC-svarvar
- ›
- CNC-svarvar EUROTECH
- ›
- CNC-svarvar EUROTECH 420 SLL
CNC-svarv EUROTECH 420 SLL
Allmänna uppgifter | |
|---|---|
| Plats | United States |
| region | California |
| År | 1996 |
| Garanti | Utan garanti |
Specifikation | |
|---|---|
| Maximal vridlängd (Z-axeln) | 380 mm |
| Turning diameter över bädd (max) | 199.9 mm |
| Maximal åklängd i X-axeln | 165.1 mm |
| Antal spindlar | 2 st |
| Maximal effekt av huvudspindeln | 14.9 kW |
| Diameter för spindelbormingen | 55.9 mm |
| Maximal rotationshastighet på huvudspindeln | 5000 1/min |
| Totalt antal verktyg i tornet | 12 st |
| Antal drivna verktyg i tornet | 12 st |
| Längd på svarven | 4089.4 mm |
| Bredd för svarven | 2133.6 mm |
| Höjd av svarv | 2209.8 mm |
| Vikt av svarven | 6.5 t |
Utrustning | |
|---|---|
| FANUC O-TT | |














































